Cíle projektu

Konkrétně projekt vyřeší:

  1. poskytne platformu pro sdílení zkušeností pedagogů vzdělávajících žáky se SVP (obsah činnosti CKP)
  2. upraví kvalitní metodické materiály vzniklé v dřívějších operačních programech OPVK do podoby stanovené novelou § 16 školského zákona a vyhláškou č. 27/2016.
  3. zajistí multiplikaci činností uvedených pod písm. a) i b) kdy výstupy činnosti a) budou použity pro inovaci b) a naopak výstupy b) budou diskutovány a implementovány v a).

Dílčími cíli je vytvoření sítě center kolegiální podpory (CKP). Tato síť zahrne nejméně šest škol jako nositelů CKP a nejméně trojnásobný počet škol přijímajících podporu CKP a dotvářejících jejich rámec. V rámci tohoto cíle bude činnost CKP formulována jednak obecně (podpora žáků se SVP v kolektivech tříd a škol bez odlišení důvodů pro přiznání SVP) a jednak budou CKP zaměřena na řešení SVP skupin žáků s jednotlivými druhy zdravotního postižení (tělesné, zrakové, sluchové, mentální, PAS a NKS). Průřezovým tématem bude vždy podpora žáků ohrožených sociálním vyloučením (z jakýchkoliv důvodů). Vytvořená CKP budou působit po celou dobu projektu. Cílem není prosté vytvoření CKP, ale jejich činnost, vnitřní vztahový rámec účastníků, rozvoj dovedností, přenos zkušeností a trvalá vnitřní evaluace s prvky akčního výzkumu.
Souvisejícím cílem je implementace již vytvořených metodik, návodů, praktických zkušeností
vytvořených v gesci předkladatele projektu v minulosti do podoby odpovídající a respektující platnou právní úpravu a z ní vyplývající model poskytování podpůrných opatření žákům se SVP. Tento cíl projektu reaguje na obrovskou poptávku pedagogů po metodické podpoře společného vzdělávání a konkrétně na cílenou poptávku po vytvořených produktech předkladatele projektu.